Hogyan állítsuk meg a hajhullást?

Hogyan állítsuk meg a hajhullást?

Publikálva: 07.09.2018

Nézet: 452

A hajhullás nem kizárólag valamelyik nemre jellemző, de tény, hogy a hölgyeket sokkal érzékenyebben érinti. És hogy is lehetne ez másképp? Azt mondják a haj a nő koronája és melyik nő ne akarna egészséges és fényes hajzuhatagot? A reggelente hajjal teli fésű egyik legfőbb oka nem a genetika, ahogy sokan tévesen hiszik. A főbűnösök a nem megfelelő étrend és az egészségtelen életmód. És ez voltaképpen szerencse, mert ezeken változtathatunk.

Hajunk tökéletesen jelzi számunkra, ha testünk hiányt szenved fontos tápanyagokból. Növekedéséhez és egészségének megőrzéséhez ugyanis szükség van biotinra, fehérjékre és ásványi anyagokra, mint a réz, a szelén és a cink. Ha ezekből az anyagokból szervezetünk hiányt szenved, gyengébb hajunk nő, mely könnyen töredezik és hullik.

Mire figyelj?

Fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot igyál minden egyes nap, hiszen a dehidratáltság is okozhat hajhullást, ezért naponta 2-3 liter víz elfogyasztása fontos ebből a szempontból is. Emellett megfelelő folyadékfogyasztással eltávolítható a szervezetből a haj hullását okozó méreganyagok sokasága, ami sok esetben teljes mértékben megszüntetheti a problémát. Hajhullást okozhat a túlzott vegyszerhasználat is, ezeket érdemes elhagyni, és a hajmosáshoz inkább olyan természetes anyagokat tartalmazó termékeket keresni, amik a lehető legkevesebb vegyszert tartalmaznak. A bio– és natúrsamponok például kímélik a fejbőrt és a hajat is, emellett nem tartalmaznak szulfátokat, amelyek jellemzően károsítják a hajhagymákat és fokozzák a hajhullást is.

Ezek mellett megteheted, hogy néha elvégzel egy rövid, kellemes fejmasszázst magadon, hogy javuljon a fejbőröd vérkeringése; ezzel oxigénhez jut a fejbőr, ami segíti a hajnövekedést is. Ezt úgy végezd, hogy a fejed oldalától a fejtetődig erős, körkörös mozdulatokkal az ujjbegyeid segítségével végigmasszírozod a fejbőröd, amely nemcsak jóleső érzés, de segíthet a hajveszteség megállításában is.

Lehet szó ezen kívül időskori hajhullásról is, amelynek több kiváltó oka is lehet, például hormonális változás, emésztési, keringési zavarok, sejtszintű változások, de a hajhullást akár autoimmun betegség is kiválthatja. Hajhullás kialakulhat a nők körében például menopauza bekövetkeztekor, de komolyabb betegségek, akár pajzsmirigy– és nőgyógyászati problémák is okozhatják a hajveszteséget. Előfordulhat, hogy valamilyen beszedett gyógyszer mellékhatásaként, fog- vagy ínygyulladás, a fejbőrt érintő gombás fertőzés vagy vitamin- és ásványianyag-hiány következtében alakul ki hirtelen a hajvesztés folyamata. Ezért súlyos hajhullás esetén, minél előbb érdemes orvoshoz, bőrgyógyászhoz fordulni, aki segít feltárni a hajhullás pontos okát, és annak megfelelő kezelést nyújtani számunkra.
 
A stressz és a durva bánásmód a legkárosabbak

A hajunkat károsító további tényezők az erős fizikai igénybevétel, bizonyos gyógyszerek, különösen a daganatos betegségek esetén használt készítmények, a szervezet immunreakcióit csökkentő gyógyszerek, a vérhígítók (a vérrög kialakulását gátló szerek), és az epilepszia kezelésére (a tünetek csökkentésére) szedett készítmények. Más is lehet a háttérben, mint például a kimerültség, a hosszantartó stressz vagy a szorongás, amelyek mind a hajhullás lelki okai lehetnek. Továbbá a durva bánásmód, mint például a hajformázó kozmetikumok gyakori használata, az agresszív hajfestés, a gyakori hajszárítás, a göndörítés és a vasalás, illetve a szoros lófarok viselete mind károsítják a hajat. Hajszárításhoz és hajvasaláshoz állítsd be a legalacsonyabb hőfokozatot és ha lehet, minél ritkábban alkalmazz hőhatást a hajadon.
 
Fogyassz fehérjében és B-vitaminban gazdag ételeket

Mi magunk mit tehetünk hajunk egészségéért? Oda kell figyelnünk a változatos és kiegyensúlyozott étrendre, melyben helyet kapnak a jó minőségű fehérjék (hal, sovány vörös hús, szárnyasok, tojás, tej, szója, hüvelyesek, diófélék, olajos magvak, gabonafélék), és bizonyos B-vitaminok, mint például a B7-vitamin (biotin). Utóbbit a sörélesztőben, a tojássárgájában, a belsőségekben, a diófélékben, a karfiolban, a paradicsomban, a babban, a hagymában, a ribizliben és a banánban találhatjuk meg. Ezek az anyagok különösen fontosak hajunk egészségéhez. Mely ételek tartalmaznak további fontos ásványi anyagokat?

Réz: marhamáj, szárított sárgabarack, mandala, gomba, spárga, karórépa, lencse, melasz, étcsokoládé.
Jód: hal, tengeri moszat, jódozott só, fokhagyma.
Vasmáj, tojás, hal, csirkehús, gabonafélék, brokkoli, szárított gyümölcsök.
Magnézium: zöld zöldségek, búzacsíra, gabonafélék, diófélék, sárgaborsó, hal.
Mangán: gabonafélék, tojás, avokádó, diófélék, olajos magvak, borsó, hal, csirkehús.
Kálium: avokádó, banán, bab, barna rizs, datolya, füge, szárított gyümölcsök, fokhagyma, diófélék, burgonya, mazsola, édesburgonya.
Szelénsörélesztő, hús, hal, bizonyos magok, tonhal, brokkoli.
Szilícium: tenger gyümölcsei, rizs, szójabab, zöld zöldségek.
Kén: hagyma, fokhagyma, tojás, spárga, hús, tengeri hal, tejtermékek.
Cink: spenót, napraforgómag, gomba, gabonafélék, vöröshús, sörélesztő.

Továbbá, a fontos ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmazó étrend-kiegészítők, melyek megfelelő, növényi kivonatokat (pl. csalánt) tartalmazó kozmetikumokkal kombinálva elősegítik a haj egészségének megőrzését, szabadon elérhetőek webshopunkban.