Mindent a prosztatagyulladásról

Mindent a prosztatagyulladásról

Publikálva: 11.03.2020

Nézet: 562

Kellemetlen, fájó érzés csípő tájékon, gyakori vizelési inger, vizeletürítési nehézségek – ez mind a prosztatagyulladás tünetei, azonban nem kizárólag ezek lehetnek, egyéb tünetek is utalhatnak gyulladásra.

A prosztata egy apró, körülbelül dió nagyságú szerv, mely a húgyhólyag alatt helyezkedik el, körülölelve a húgycsövet. Feladata, hogy az ejakuláció során a benne lévő váladékkal hígítsa az ondót, és ezzel segítse annak mozgását. Gyulladása a férfiak 15-20 %-át érinti, kiemelten 30-50 éves kor között. Kialakulhat bakteriális vagy krónikus úton is, ezt urológus szakember vizsgálja, és a kialakulás okának megfelelően történik a kezelés.

Prosztatagyulladás tünetei

A prosztatagyulladás tünetei nagyban függenek annak okától, a tünetek jelentkezhetnek hirtelen, de akár hónapok alatt is kialakulhatnak és erősödhetnek. A hirtelen megjelenő panasz bakteriális fertőzésre utal, amit kísérhet láz, hidegrázás, ízületi fájdalmak, gyengeség, rossz közérzet és étvágytalanság. A legjellemzőbb tünet pedig a vizeletürítési problémák megjelenése, folyamatos inger, a beteg úgy érzi, hogy sosem sikerült teljesen a vizeletürítés, a vizelet sugara pedig vékony, akadozó lehet, olykor gennyes váladék is távozhat a hímvesszőből. A fájdalom eluralkodhat szinte az egész alsó tájékon – fájhat az ágyék, a gát, a végbél, és kisugározhat a fájdalom a herékre, illetve a has vagy a hát alsó részére is. Emellett pedig befolyásolhatja a szexuális életet is, hiszen a kellemetlen érzések miatt csökken a vágy, ez akár merevedési problémákat is okozhat.

Prosztatagyulladás okai

A gyulladás mögött számos ok húzódhat meg, így a panaszok megjelenését követően minél előbb érdemes orvoshoz fordulni, hogy kideríthesse a valódi okot. Ha bakteriális fertőzésről van szó, akkor 80% az esélye annak, hogy az E.coli nevű baktérium a ludas, de nemi úton terjedő baktérium is okozhatja a fertőzést, mint például a Klamídia, a trichomoniázis  vagy a gonorrhoea. Amennyiben nem bakteriális infekcióról van szó, úgy elképzelhető, hogy más betegség, elváltozás, vagy a beteg nem megfelelő életmódja áll a háttérben. Krónikus prosztatagyulladást okozhat medencefenék rendellenesség, egyes orvosi kezelések (katéter behelyezése), kismedencei sérülés, rendszertelen magömlés, nem megfelelő higiéniai szokások. Esetenként a túlzottan savas, fűszeres, gluténnal vagy koffeinnel teli ételekkel, italokkal szembeni intolerancia is kiválthatja.

Prosztatagyulladás kezelése

Az orvos gondos mérlegelés után állítja fel a diagnózist és indítja el a kezelést egyénre szabottan, hiszen számos lehetséges okot figyelembe kell vennie. Bakteriális fertőzés esetén a kezelés a vizelettenyészés eredményétől függően 6-12 hét lehet, mely gyógyszeres kezelésből áll, illetve néhány életmódbeli változtatásból, melyről az orvos egyénileg tájékoztatja a beteget. Amennyiben krónikus probléma áll a betegség hátterében, úgy annak megfelelően kezdődik el a kezelés, de elsősorban mindenképpen a gyulladást kell csökkenteni. Ha pedig nem is gyulladás, hanem már prosztata nagyobbodás a tünet, akkor még fontosabb az orvosi segítség.

Bármely okról is van szó, fontos a korai felismerés, így nem érdemes halogatni az orvos felkeresését.