Diétával a hüvelygomba ellen

Diétával a hüvelygomba ellen

Publikálva: 18.06.2019

Nézet: 8457

Ismétlődő gombás hüvelyfertőzésektől szenvedsz? Akkor tudd, hogy nem vagy egyedül: a nők 75 százaléka megküzd vele élete során. De talán eltűnődtél már azon, hogy miért vagy érintett. Hiszen mindent megteszel, igaz? Odafigyelsz az intim higiéniára, jól szellőző (lélegző) alsóneműt hordasz, kerülöd a műszálas anyagokból készült, szoros ruhákat, és sosem maradsz sokáig vizes fürdőruhában. Igen, ezek mind nagyon fontosak a megelőzés szempontjából, de mi a helyzet az étrendeddel? Imádod az édességeket, a fehér kenyeret, esetleg a sajtokat? A hüvelygombát okozó Candida albicans gombafaj is imádja. Ebben a cikkben összegyűjtöttünk pár hasznos tanácsot az étrend kialakításához, hogy fel tudd venni a kesztyűt a hüvelygomba ellen.

Jó, ha tudod, hogy a gombák főleg cukron élnek, és ha nem kapnak eleget, akkor egyszerűen rákényszerítenek téged, hogy szerezz nekik. Ez is oka lehet annak, ha időnként fékezhetetlen édesség utáni vágy tör rád, melynek nem tudsz ellenállni, ezért kifosztod a gyerekeid süti- és csokikészleteit – hidegvérrel és egy kis lelkiismeret-furdalással, csak kicsivel később megbánva, amit tettél. Hogy ez többé ne fordulhasson elő, fontos, hogy figyelembe vedd a cikkünkben leírt néhány alapszabályt, melyekkel nemcsak a hüvelygombát kerülheted el, de sokat tehetsz az általános egészségedért, jó közérzetedért is.
 

Állj le a finomított cukrokkal


A hüvelygomba elleni étrend első lépése a finomított cukrok kizárása: sütemények, csokoládé, befőttek, cukros üdítők, lekvárok, de a gyümölcslevek is, melyek első látásra természetesnek és egészségesnek tűnnek, de valójában nem sokkal többek “folyékony cukornál”. Az egyszerű szénhidrátok – barna cukor, méz, kukoricakeményítő, melasz és juharszirup – bevitelét is jó, ha csökkented. Amennyiben igazán édesszájú vagy, készülj fel rá, hogy lesznek nehezebb napok, mikor vágyakozol az édesség után, de ne ess pánikba, van megoldás: enyhítheted a vágyakozást egy marék mandulával, egy adag almával kevert reszelt répával vagy esetleg egy kis sztíviával (Stevia rebaudiana). Viszont óvakodj a rejtett cukroktól, mint a már említett gyümölcslevek, gyümölcsös joghurtok, vagy a müzliszeletek. Sajnos ezek tele vannak olyan cukrokkal, melyek táplálják a problémát okozó gombákat
 

Kevesebb magas GI-ételt fogyassz


Az édesség utáni vágyakozás legyőzése könnyebb, ha kerülöd a magas glikémiás indexű ételeket, melyek után hamar újra megéhezel – a glikémiás index azt mutatja meg, hogy egy adott élelmiszer elfogyasztása milyen gyorsan emeli meg a vércukorszintet. Magas glikémiás indexű ételek például: a fehér pékáruk, a sültkrumpli, a ketchupos tészta, a túlfőzött rizs, a pattogatott kukorica, a kukoricapehely, a héjában sült krumpli stb. Ezeket érdemes kerülni, vagy korlátozott mértékben fogyasztani. Emellett az édesség utáni vágyakozással szembeni harcban ugyancsak hasznos fegyver a rendszeres reggeli. Viszont itt is érdemes figyelembe venni, hogy mit fogyasztasz, mert egy lekváros fánk vagy egy croissant egy nagy csésze kapucsínóval nem számít tápláló reggelinek, hamar érezheted úgy, mintha semmit nem ettél volna. Helyette inkább egyél némi zabpelyhet, egy marék diót és néhány gyümölcsöt. Ezek biztosan elegendőek az ízlelőbimbóidnak is, miközben elkerülöd a vércukrod ingadozását, amely arra késztetne, hogy különböző cukros ételekkel kompenzáld a hiányt.
 

Kerüld a mesterséges színezékeket és tartósítószereket


Szintén kerülendőek az ízesített joghurtok, a tejalapú italok, a kávé, az alkohol, az ecet, a sajtok és a belőlük származó, feldolgozott termékek, a füstölt húsfélék, a füstölt hal és minden olyan étel, amely tartalmaz mesterséges színezékeket, ízfokozókat és tartósítószereket, nátrium-glutamátot, benzoésavat, citromsavat. Fogyassz inkább rozsliszttel készült péksüteményeket, hüvelyeseket, babféléket, lencsét, mungóbabot, csicseriborsót, quinoát, amarántot, hajdinát, zabpelyhet, kölest, édesburgonyát, friss – főleg leveles – zöldségeket, friss gyümölcsöket, dióféléket, olajokat, jó minőségű magvakat, gyógynövényeket, fűszereket, csipkebogyó-teát, forrásvizet és savanyú tejtermékeket. A gyümölcsök közül viszont érdemes a banánt, a szőlőt és a körtét kerülnöd, illetve általánosságban elmondható, hogy a túlérett gyümölcsöket jó, ha kerülöd. Illetve, ha szereted a fokhagymát, akkor használd bőven, hatékonyan száll szembe a gombás fertőzésekkel.
 

Ne vidd túlzásba!


A fertőzések elkerülésében kulcsfontosságú az intim területek folyamatos tisztántartása - alapvetően mosakodáskor elegendő tiszta vizet használni a természetes pH egyensúlyban tartásáért, viszont kiegészítésként jó, ha használsz erre a célra kialakított intim mosakodókat. A kényes területekre szánt készítmények túlzott használata viszont irritációt válthat ki, mellyel kellemes táptalajt biztosítasz a kórokozók számára, ami könnyen lehet a probléma forrása. Fontos, hogy soha nem szabad az egyéb területekre használt tusfürdővel tisztálkodni az intim területen, mert az felboríthatja a pH egyensúlyt és kiszáríthatja a bőrt, ami szinte egyenes út a fertőzések kialakulásához. De ne mondj le az igazi frissesség érzéséről, az ideális mosakodógél használatával és a megfelelő étrend betartásával sokat tehetsz a megelőzés érdekében, és talán sohasem találkozol a kellemetlen hüvelygombával.
 

Ha mégis beütne a baj!


Előfordulhat, hogy az egészséges táplálkozás és a megfelelő intim higiénia alkalmazása nem elegendő. Enyhe panaszok esetén krémekkel, hüvelytablettákkal és kúpokkal segítheted a kellemetlen panaszok megszűnését és a regenerálódást. Súlyosabb esetekben a lokális kezelést szájon át bevehető tablettákkal is ki kell egészíteni, de ezt ilyen esetben már mindenképp az orvossal kell egyeztetni. A megfelelő intim higiéniai szabályok betartása továbbra is elengedhetetlen, jó döntés a helyileg alkalmazható krémek és mosakodók választása, melyek hidratálják és nyugtatják a bőrt, valamint segítenek helyreállítani a hüvely megfelelő kémhatását, így csökkentve az égő, viszkető érzést és a kellemetlen szagokat.

Azonban, ha huzamosabb ideig áll fenn a probléma, vagy enyhülés helyett erősödnek a tünetek, mindenképp fordulj orvoshoz. Panasz esetén az intim együttlét során is jó, ha óvatosak vagytok, mert a partneredre is kiterjedhet a gombás fertőzés. Hogy ne fertőzzétek oda-vissza egymást fontos, hogy a fertőzés kezelése minél előbb megkezdődjön. Az Idelyn Beliema Effect Plus hüvelytabletta gombás és bakteriális fertőzés esetén is segít helyreállítani a hüvely egészséges mikroflóráját. Szerezd be most és ints búcsút a kellemetlen tüneteknek!